Silno by to ublížilo SNS, ktorá sa proti tomu stavia na zadné. Medzičasom sa ozval aj minister obrany Robert Kaliňák, ktorý nevidí priestor na zmenu. Myslí si, že by došlo k obvineniam zo snahy vytvoriť systém, ktorý je prospešnejší pre Smer. Podľa vlastných slov nevie, či má niekto chuť túto „vojnu“ absolvovať. Nápad razantne zmietla zo stola aj opozičná SaS.
„Argument o kvalitnejšom zastúpení v parlamente a väčšej demokracii neobstojí. Tvrdenia, že zvolený poslanec z daného kraja spraví pre to územie viac ako ktokoľvek iný, popierajú aj dlhoroční politici Smeru z východu Slovenska, ktorí pre tento región nespravili absolútne nič,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling. Apeluje preto na KDH, aby sa vládou nedalo zlanáriť.
Pri Smere to môže mať aj opačný efekt
Radoslav Štefančík, politológ
- Pomohlo by to stranám, ktoré majú regionálne štruktúry. Sem patrí KDH a Smer. Problém Smeru je, že jeho úspech je príliš orientovaný na popularitu predsedu. Ak toho budú voliť občania len v jednom kraji, efekt môže byť opačný, ako očakávajú. Uškodilo by to Slovensku, SaS či SNS. KDH presadzuje zmenu roky. V Hlase je zase Michal Kaliňák, ktorý za to pripravoval petíciu.
Iba mútia vodu
Jozef Lenč, politológ
- Všeobecne sa dá povedať, že by to uškodilo politickým stranám, ktoré svoju moc opierajú o všeobecnú popularitu svojho lídra. Potenciálne by to mohlo pomôcť regionálnym a etnickým stranám. V prípade, že by systém bol kombináciou pomerného a väčšinového systému (ako to opakovane hovoria predstavitelia Hlasu), tak by to pomohlo Smeru a Progresívnemu Slovensku a uškodilo by to všetkým ostatným. Hlas a KDH mútia vodu a hľadajú témy. Ledaže by tým chceli pomôcť Smeru.