Finančná gramotnosť je na Slovensku problémom. Nielen deti, ale často aj dospelí nevedia s peniazmi narábať. Ako ukázal prieskum Focusu pre finančnú skupinu PARTNERS, Slováci si odovzdávajú zlé finančné návyky z generácie na generáciu. Nevedia napríklad zhodnotiť svoje vedomosti o peniazoch, ani ich odovzdať mladšej generácii. Ako to zmeniť?
Ako naučiť deti narábať s peniazmi?
Komunikácia
- Jedným z dôležitých prínosov finančnej gramotnosti detí je zlepšenie v komunikácii s rodičmi a ďalšími dospelými v otázkach peňazí.
Príprava na budúcnosť
- Ak ako dieťa začne rozlišovať, že keď si teraz peniaze odloží, potom si môže kúpiť niečo väčšie, napríklad krajšiu hračku, bude v dospelosti schopné ušetriť a investovať do vecí, ktoré sú preň dôležité. Napríklad do bývania, vzdelania, podnikania a podobne.
Príležitosť zarobiť si
- Je dôležité naučiť deti, že peniaze pochádzajú z práce. Na tento účel by sme mali vytvárať príležitosti na „zarábanie“. Jednoduchým riešením je zvážiť, ktoré z domácich prác by mohli deti vykonávať za „výplatu“ navyše.
Zodpovedné nakladanie s peniazmi
- Dieťa sa naučí, že peniaze nie sú nevyčerpateľné a že ich má používať s rozvahou. Dieťa sa postupne učí plánovať svoje výdavky a zisťovať, kde môže ušetriť.
Rozumne nakupujte
- Rovnako dôležité, ako naučiť deti odkladať peniaze, je naučiť ich rozumne míňať. Mali by sme zdôrazniť, že netreba nakupovať veci, ktoré nutne nepotrebujeme a že porovnávať ceny za jednotlivé produkty sa tiež oplatí.