Daniila (52) podporilo 69 zo 138 delegátov prítomných na cirkevnom sneme, oznámila Svätá synoda. V druhom kole volieb porazil metropolitu Hryhorija, ktorého podporilo 66 delegátov a ktorého odborníci považujú za neutrálnejšieho vo vzťahu k Rusku.
Na počesť zvolenia nového patriarchu sa rozozneli zvony Chrámu svätého Alexandra Nevského v Sofii. Pred jeho intronizáciou, ktorá sa uskutoční ešte v priebehu nedele, je v hlavnom meste naplánovaný cirkevný sprievod. Bulharský patriarcha je volený doživotne, pokiaľ sa sám nerozhodne odstúpiť.
Bulharská pravoslávna cirkev, ktorá zastupuje viac ako dve tretiny obyvateľstva, sa zvyčajne vyhýba komentovaniu aktuálnych spoločensko-politických udalostí. Neofit však vyzval na ukončenie vojny na Ukrajine. Daniil - na druhej strane - podporil Kremeľ v dlhom videoposolstve zverejnenom v roku 2023.
Ostro tiež skritizoval vyhostenie hlavy ruskej cirkvi v Sofii v septembri 2023 a dvoch bieloruských kňazov, ktorí boli obvinení, že slúžia geopolitickým záujmom Ruska.
Daniil, občianskym menom Atanas Trendafilov Nikolov, v roku 1996 začal študovať anglickú filológiu na Sofijskej univerzite svätého Klimenta Ochridského, ale v druhom ročníku prestúpil na teologickú fakultu.
V roku 1999 prijal kňazské svätenia a v roku 2002 ukončil štúdium teológie. V roku 2018 ho zvolili za metropolitu mesta Vidin ležiaceho na severozápade krajiny.
V novembri 2022, niekoľko mesiacov po ruskej invázii na Ukrajinu, vydal Daniil inštrukcie svojim kňazom, v ktorých kritizoval tendenciu "zasievať nenávisť voči jednej z bojujúcich strán označenej za jediného nevyprovokovaného agresora".
Ruský patriarcha Kirill, ktorý podporuje vojnu na Ukrajine, sa na nedeľňajšej intronizácii v Sofii nezúčastní. Prítomný však bude konštantínopolský patriarcha Bartolomej, ktorý v júli 2023 za prítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského slúžil v Istanbule omšu na pamiatku obetí konfliktu.
Bartolomej podporil aj ukrajinskú pravoslávnu cirkev, keď v máji 2022 oznámila rozchod s Ruskom a vyhlásila "úplnú nezávislosť" od ruských duchovných autorít.
Od konca komunizmu, ktorý zaviedol ateizmus, sa mnohí Bulhari obrátili k náboženstvu, pričom 53 percent opýtaných v nedávnom prieskume spoločnosti Gallup uviedlo, že sú veriaci.