"Slováci sú v nakladaní so svojimi úsporami aj pri investovaní veľmi konzervatívni. Vplyvom inflácie sa zvýšili sadzby na sporiacich účtoch, ktoré predstavujú istý výnos bez rizika, takže sa stali pre slovenských sporiteľov jasnou voľbou. Minulý rok sme však zaznamenali aj významný presun k akciám a dlhopisom, ktoré si Slováci držia aj v tomto roku," zhodnotila generálna riaditeľka KRUK Jaroslava Palendalová.
Akcie a dlhopisy tak tento rok drží 12 % Slovákov oproti minuloročným 8 %, omnoho častejšie muži (16 %) ako ženy (9 %). Investície do pozemkov a nehnuteľností s podielom 7 % a 3 % zostali medziročne na takmer rovnakej úrovni. Investície do cenných kovov mierne vzrástli z necelých 4 % na súčasných viac ako 5 %. Rast zaznamenali aj kryptomeny, a to z 3 % na tohtoročných 5 %. Podiel okolo 1 % si drží luxusný tovar a umenie. Mierne klesol podiel Slovákov bez úspor, z minuloročných 20 % na aktuálnych 18 %.
"Do rizikovejších investícií sa púšťajú skôr muži a všeobecne predovšetkým ľudia vo veku od 25 do 34 rokov. Sporiace účty a dôchodkové pripoistenie jednoznačne preferujú vysokoškoláci. Úspory ani investície nemá takmer tretina Slovákov so vzdelaním bez maturity, ale len každý siedmy stredoškolák s maturitou a iba minimum vysokoškolákov. Aj do investičných fondov a akcií či dlhopisov investujú predovšetkým ľudia s vysokoškolským vzdelaním a všeobecne Slováci s vyššími príjmami," doplnila Palendalová.