V roku 2016 bol jeden útok medveďa na človeka a v roku 2023 ich bolo 12. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR s tým, že postup pri manažmente medveďov bude v zmysle novej legislatívy efektívny a rýchly.
"Budeme chrániť prírodu, ale rovnako aj objektívne záujmy ľudí. Každý medveď, ktorý sa priblíži k obydliam ľudí, bude napriek aktivitám politických strán, ktoré obhajujú záujmy a práva všetkých, len nie našich občanov, na základe nového zákona eliminovaný," podotkol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Dodal, že rovnako medveďom patrí ochrana v ich prirodzenom teritóriu.
Ministerstvo komunikovalo spoločný postup s rezortmi vnútra a pôdohospodárstva, ochranármi či poľovníkmi. Aktuálne metodicky usmerňuje okresné úrady, Štátnu ochranu prírody a správy národných parkov pre realizáciu efektívneho a rýchleho zásahu do populácie medveďa s cieľom chrániť ľudí. "V praxi to znamená, že mimoriadnu situáciu budú v zmysle novej legislatívy spravidla vyhlasovať okresné úrady na základe žiadostí dotknutých miest a obcí, v katastroch ktorých vznikla mimoriadna udalosť v súvislosti s výskytom problémových medveďov," priblížilo MŽP. Tvrdí, že ak mimoriadna udalosť vznikne v katastrálnom území jedného mesta alebo obce, mimoriadnu situáciu môže vyhlásiť priamo aj dotknuté mesto či obec. V prípade dvoch a viacerých okresov bude môcť mimoriadnu situáciu vyhlasovať okresný úrad v sídle kraja.