"Sme presvedčení, že tento zákon je v rozpore s Ústavou SR, s viacerými článkami našej ústavy a okrem toho je v rozpore s európskou legislatívou," vyhlásil predseda PS Michal Šimečka. Za zmenou legislatívy vidí snahu o jej politické ovládnutie, dosadenie si vlastných nominantov do vedenia inštitúcie, a nie ambíciu zlepšiť stav v RTVS.
Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Zora Jaurová (PS) priblížila, že v sťažnosti namietajú obsah legislatívy aj proces jej prijímania, vrátane vylúčenia verejnosti z prípravy zákona a skrátenia diskusie v parlamente. Zákonu vyčíta nedomyslené prechodné opatrenia aj termín zverejnenia v Zbierke zákonov vzhľadom na účinnosť. Podotkla, že inštitúcia vplyvom procesu niekoľko hodín nemala žiadne vedenie ani štatutára. Rozpor s Ústavou SR vidia podľa Jaurovej v garancii slobody prejavu a práva na informácie, ako aj s ustanovením o zákaze cenzúry. Pred ÚS namietajú tiež nesúlad zákona s európskym Aktom o slobode médií a žiadajú ho, aby sa obrátil aj na Súdny dvor Európskej únie.
"Nastal zlom pre slobodu slova," uviedol na margo účinnosti novely Marián Čaučík (KDH). Odôvodnil tým aj pridanie podpisov poslancov z hnutia pod podnet na ÚS. Jozef Hajko (KDH) to vidí rovnako. Okrem účelovosti zmien kritizoval aj proces ich prijímania. "Tak babrácky to urobili, že zákon v podstate zverejnili v deň účinnosti, päť minút po polnoci," podotkol. Apeloval preto na ÚS, aby pozastavil účinnosť zákona.