Severokórejčania musia takéto odznaky nosiť na klope odevu, teda pri srdci. To je miesto, ktoré po desaťročia patrilo zakladateľovi Kim Il-songovi (známemu ako Kim Ir-sen) či jeho synovi Kim Čong-ilovi. Existenciu odznaku s Kim Čong-unovou podobizňou potvrdili fotografie z nedele, na ktorých vidno členov Strany práce s novými klopovými ozdobami.
Odznaky tvoria súčasť štátom podporovanej mytológie okolo rodiny Kimovcov, podľa ktorej majú Kim Il-song aj Kim Čong-il takmer božský status, píše AP. Po celom území KĽDR je množstvo ich sôch, ich narodeniny sú jednými z hlavných sviatkov v krajine a ich portréty visia vo všetkých domoch a kanceláriách. Kim Čong-un (40) síce vládne už 13 rokov, ale až v poslednom období sú výraznejšie viditeľné jeho snahy vystúpiť z tieňa svojich predchodcov.
"Sériu najnovších pokusov o glorifikáciu Kim Čong-una hodnotíme ako snahu oslabiť jeho predchodcov a zároveň upevniť jeho vlastnú vodcovskú autoritu," povedala v pondelok novinárom Kim Inä, zastupujúca hovorkyňa juhokórejského ministerstva pre zjednotenie. Podľa nej sa Kim tiež pravdepodobne snaží získať si väčšiu priazeň aj interne, keďže krajina zápasí s ekonomickými ťažkosťami a je aj pod vplyvom juhokórejskej popkultúry.
Krehké hospodárstvo KĽDR v posledných rokoch negatívne ovplyvnila pandémia COVID-19, pretrvávajúce sankcie OSN aj neefektívne riadenie, poznamenala agentúra AP. Agentúra zároveň dodala, že Kimove kroky zrejme súvisia s jeho snahou pripraviť nástupnícke miesto pre svoju 11-ročnú dcéru Ju Ä. Podľa niektorých analytikov je však na takéto závery priskoro - jednak vzhľadom na jej nízky vek, ako aj na fakt, že v hierarchii KĽDR dominujú muži.