"Zavedenie občianskeho partnerstva (osôb rovnakého pohlavia) je dôležitý signál, že všetky rodiny v Lotyšsku budú chránené, cenené a akceptované," uviedol Kaspars Zálítis z ľudskoprávnej organizácie Dzivesbiedri (Životný partner). Podľa neho životy mnohých párov nová legislatíva zmení k lepšiemu. Zvýšený záujem párov o registrované partnerstvo podľa jeho slov už zažívajú viaceré notárske kancelárie.
Téma homosexuality aj napriek tejto zmene stále rozdeľuje lotyšskú spoločnosť. Tamojší parlament v roku 2005 zmenil ústavu a definoval manželstvo výlučne ako zväzok medzi mužom a ženou. Vlani v novembri síce odhlasoval uzákonenie registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia, ktoré teraz vstúpilo do platnosti, zároveň však takýmto párom nepriznal rovnaké práva ako manželom.
Partneri rovnakého pohlavia si podľa novej legislatívy môžu zväzok zaregistrovať u notára, čo im umožní napríklad návštevy počas hospitalizácie v nemocnici alebo využívať daňové či sociálne výhody. Nemôžu si však spoločne adoptovať dieťa a rovnaké práva ako zosobášené páry nemajú ani pri dedení.
V Európskej únii zostáva už len päť krajín, ktoré neuznávajú registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia - Bulharsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Slovensko.
Lotyšský parlament zvolil vlani v máji za prezidenta bývalého šéfa diplomacie Edgarsa Rinkévičsa. V rámci krajín EÚ sa ako prvá hlava štátu otvorene hlási k homosexuálnej orientácii.