Kto je žena za protiimigračnou a euroskeptickou stranou? Politické zemetrasenie vo Francúzsku. „Keď budú historici hodnotiť rozpustenie (parlamentu), použijú jediné slovo - katastrofa. Väčšiu si ani nejde predstaviť,“ komentoval denník Le Figaro výsledky prvého kola volieb. Narážal tak na rozhodnutie prezidenta rozpustiť Národné zhromaždenie a vypísať predčasné voľby zhruba mesiac po neúspechu jeho strany Obnova v eurovoľbách. V nich, naopak, uspelo Národné združenie Marine Le Pen.
Macron si tak ani zďaleka nepomohol, keďže jeho tábor v nedeľu získal len 20 percent hlasov. Prvú priečku obsadilo RN so ziskom 29,25 percenta hlasov. Jeho spojenci získali ďalšie tri percentá. Aj keď sa ešte finálny výsledok zmení 7. júla počas druhého kola volieb, už teraz je jasné, že francúzska politika prejde veľkou zmenou a Macron zostane do konca funkčného obdobia len papierovým prezidentom.
Pre zisk kresla už v prvom kole je potrebné mať vyše 50 percent odovzdaných hlasov, ktoré zároveň musia predstavovať aspoň 25 percent zapísaných voličov. Tieto podmienky splnilo 75 poslancov, čo je viac ako desatina z 577 mandátov. Veľký podiel má na tom vysoká účasť, ktorá dosiahla 66,71 percenta.
Detoxikácia strany
Marine Le Pen dokázala zmierniť imidž Národného združenia natoľko, že sa stalo prijateľným pre mnohých Francúzov. RN bolo totiž populistickou stranou s pôvodným názvom Národná fronta (FN). Založil ju v roku 1972 jej otec Jean-Marie Le Pen (96), prezývaný tiež Diabol republiky. Vo svojich začiatkoch združovala najmä radikálnych katolíkov či rasistov.