Dokument iniciovala Čína s podporou USA a väčšina štátov ho podporila. Správu z agentúry AP prebrala TASR. Rezolúcia z pondelkového zasadnutia vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby "zabezpečilo a podporovalo spravodlivé, otvorené, inkluzívne a nediskriminačné podnikateľské prostredie", a to od návrhu a vývoja AI až po jej používanie.
Táto rezolúcia sa zároveň zaväzuje "preklenúť rozdiely medzi krajinami v oblasti AI a iných digitálnych technológií" a podporovať medzinárodnú spoluprácu vrátane výmeny poznatkov a transferu technológií do rozvojových štátov.
Uhádne len profík! Viete, ktoré VIDEO spravila umelá inteligencia a ktoré človek?
Prvú rezolúciu OSN o AI prijalo VZ OSN ešte 21. marca. Iniciovali ju USA a podieľalo sa na nej 123 krajín. Vyjadruje sa v nej globálna podpora medzinárodnému úsiliu o to, aby bola AI "bezpečná, spoľahlivá a dôveryhodná" a aby ju mohli využívať všetky národy.
Uznáva sa v nej tiež, že "riadenie systémov umelej inteligencie je vyvíjajúca sa oblasť", ktorá si vyžaduje ďalšie diskusie o možných prístupoch. V texte rezolúcie sa rovnako apeluje na krajiny, aby zabezpečili ochranu osobných údajov, ochranu ľudských práv a monitorovanie AI z hľadiska potenciálnych rizík.