Spôsob, akým fungovala RTVS, podľa nej nebol z ekonomického hľadiska dlhodobo udržateľný, dramaturgia diskusných relácií bola tendenčná a ostala takou aj po výmene vlády. "To, čo sme videli predchádzajúce štyri roky, bolo pretláčanie jedného názorového spektra. Iné názorové spektrum nebolo rešpektované," tvrdí Šimkovičová.
Za súčasť odpolitizovania považuje Šimkovičová aj nový spôsob voľby generálneho riaditeľa. Kým riaditeľa RTVS volili priamo poslanci Národnej rady (NR) SR väčšinovým hlasovaním, zákon o STVR prenáša túto právomoc na deväťčlennú radu, z ktorej päť členov volí parlament a štyroch nominuje rezort kultúry. "STVR ostane ako jedna inštitúcia, ale Slovenská televízia aj Slovenský rozhlas v nej budú mať autonómnu pôsobnosť. Nechceme, aby Slovenský rozhlas ťahal za kratší koniec," uviedla ministerka.
Poradným orgánom Rady STVR bude Etická komisia, podľa Šimkovičovej bude apolitická a bude pôsobiť len v rozsahu zákona. Dodržiavanie etických štandardov podľa nej bežne kontrolujú aj veľké korporátne firmy na západe. "Bude to o komunikácii, ale nie iba o spektre Bratislava a okolie, ale o celom Slovensku," tvrdí.