"V čase, keď sa vyhlasovalo druhé kolo výberového konania na 27 bodov ambulantných pohotovostných služieb (APS) bolo v procese vydávanie povolenia pre úspešného uchádzača na pevný bod APS Trenčín. Tento uchádzač však neuhradil správny poplatok, a tak mu nebolo možné vydať povolenie na prevádzkovanie APS od 2. júla na najbližších šesť rokov a konanie bolo zastavené," uviedli pre TASR z komunikačného oddelenia rezortu.
Spoločnosť RZP Trenčín, ktorá dosiaľ ambulantnú pohotovosť prevádzkovala, reagovala, že rezort konanie o vydanie povolenia zastavil neuvážene. "Ministerstvo neurčilo žiadnu lehotu na úhradu poplatku, zároveň sme poslali list ministerke zdravotníctva, na ktorý doteraz nereagovala," uviedla spoločnosť v stanovisku, ktoré TASR poskytol jej hovorca Andrej Luprich. Poukázala na to, že rezortu ponúkla niekoľko riešení, aby mohla ambulantná pohotovosť pokračovať. "Zostali však bez reakcie," dodala.
Trenčianska nemocnica v súvislosti so zatvorením pohotovosti vydala usmernenie pre prichádzajúcich pacientov. Zdravotníci budú v určitých časoch počas dňa realizovať prvý kontakt s pacientmi a na základe ich prvotných príznakov ich budú smerovať do príslušnej ambulancie. Nemocnica zároveň na ľudí apeluje, aby zvážili dôvody návštevy jej ambulancií. "Vyšetríme Vás, avšak v zmysle posúdenia urgentnosti prichádzajúcich stavov budete musieť čakať," uviedla na sociálnej sieti. Ľudia by podľa nej mali zvážiť aj návštevu okolitých ambulantných pohotovostí.
Rezort zdravotníctva pre TASR uviedol, že vzniknutou situáciou sa intenzívne zaoberá. Vyhlásil výberové konanie na prevádzkovanie ambulantnej pohotovosti. Záujemcovia sa doň môžu prihlásiť do 3. septembra.