"Žiaci, ktorí školu opustia skôr, než získajú výučný list alebo maturitu, majú značné ťažkosti s uplatnením na pracovnom trhu, pričom ich miera nezamestnanosti dosahuje takmer 80 percent. Navyše, štát prichádza ročne o odhadom 50 miliónov eur," upozornilo ministerstvo. Včasnou identifikáciou a intervenciami sa podľa neho môže výrazne znížiť počet žiakov, ktorí predčasne ukončia školskú dochádzku.
Z rezortu avizovali, že projekt bude prebiehať štyri roky a je rozdelený do štyroch fáz. Prvá fáza sa podľa nich zameria na hĺbkové skúmanie príčin predčasného ukončenia školskej dochádzky. Doplnili, že na základe získaných dát a zahraničných skúseností bude v druhej fáze vyvinutá slovenská verzia systému včasného varovania, ktorá sa následne overí na dvoch desiatkach pilotných škôl.
Stredoškoláci sa zapotili nad úlohami zo slovenčiny: Ktoré otázky nás potrápili na maturitách?!
Počas pilotnej fázy budú podľa nich tzv. oblastní koordinátori úzko spolupracovať s triednymi učiteľmi a členmi školských podporných tímov, aby poskytli žiakom v riziku predčasného ukončenia školskej dochádzky cielenú podporu. Na základe dvojročných terénnych skúseností majú byť vypracované praktické metodiky a analytické materiály, ktoré budú slúžiť na plošné zavedenie systému.
"V záverečnej fáze sa bude klásť dôraz na vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí budú vyškolení na praktické využitie systému včasného varovania a podporných opatrení. Ku školskému roku 2028/2029 bude systém pripravený na implementáciu na všetkých základných a stredných školách na Slovensku," uviedli z MŠVVaM. Na projekt je alokovaných 7.672.788,20 eura, pričom ho zastrešuje Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie.