Novela Trestného zákona čiastočne nie je v súlade s ústavou. Väčšina návrhov z dielne koalície však nakoniec prešla. Plénu neprekáža znižovanie sadzieb, skrátenie premlčacích lehôt, zmena výšky škôd, zrušenie špeciálnej prokuratúry a ani skrátené legislatívne konanie, akým bola novela prijatá. Na tlačovej konferencii to v stredu večer oznámil predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.
Len drobnosti
Ako protiústavné označil len časti, ktoré by spätne zasahovali do trestného konania - spätné otváranie dohôd o vine a treste či ustanovenia o treste prepadnutia majetku. Nesúlad s ústavou konštatoval aj v prípade nezákonných dôkazov, ktoré mali byť pôvodne prípustné v niektorých výnimočných prípadoch.
Podrobnejšie vysvetlenie súd poskytne v písomnom náleze. Isté však je, že policajti, prokurátori a sudcovia sa týmito trestnými kódexmi budú musieť odteraz riadiť. Mnohí obvinení podnikatelia, politici či oligarchovia z najznámejších káuz tak už nebudú súdení, alebo dostanú len podmienku.
Rozhádaní politici
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že toto rozhodnutie berie vietor z plachiet predstaviteľom opozície a usvedčuje ich, že účelovo zavádzali ľudí a umelo živili protesty, ktorých cieľom bolo v tom čase jediné: podpora Ivana Korčoka. „Apelujem preto na pánov Šimečku, Majerského a Gröhlinga, ako predsedov relevantných opozičných strán, aby sa vrátili k odbornej, vecnej a hlavne slušnej diskusii v pléne NR SR, v médiách, ale aj na námestiach slovenských miest,“ odkázal.
Líder PS Michal Šimečka verdikt rešpektuje: „Mrzí ma, že vláda vďaka nemu dosiahla svoj zámer - zníženie trestov a skrátenie premlčacích lehôt pre zlodejov, korupčníkov a iných kriminálnikov. Presadili amnestie pre svojich ľudí, na hulváta a proti verejnému záujmu. To je zlá správa pre spravodlivosť aj bezpečnosť ľudí na Slovensku.“ Podobného názoru je aj KDH. Podľa hnutia zákon určite neprispeje k zušľachteniu spoločnosti.