Až 64 % rodičov uviedlo, že ich dieťa trávi na mobile viac času než očakávali, keď im ho zaobstarali. Asi 28 % rodičov si myslí, že ich dieťa trávi na mobile primerané množstvo času. Navyše 7 z 10 opýtaných rodičov vyjadrilo obavu, že používanie mobilu môže viesť k závislosti na digitálnych technológiách. Vyplýva to z prieskumu realizovaného agentúrou Ipsos pre O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na slovenských rodičoch detí vo veku 6 až 18 rokov počas júna 2024 na vzorke 1 005 respondentov.
Voľte správne slová
Podľa psychologičky Márie Balážovej, dieťa môže byť na telefóne závislé, ale je to malé percento nelátkových závislostí v populácii. „Táto téma sa v bežnom živote nadsadzuje a rodič si neuvedomuje silu slov, ak mu povie, že na telefóne je dieťa závislé. Aj závislosť na internete je nový fenomén, ktorý sa ešte len pomenuváva,“ uviedla psychologička. Podľa nej by rodičia v bežnej komunikácii mohli zvoliť jemnejší slovník. „Dieťa by nemalo cítiť, že s ním chcete obchodovať, lebo chceme, aby trávilo čas inak. Snažme sa vyvažovať aktivity, keď je dieťa na internete, tak potom nejaký čas by malo robiť niečo iné,“ vysvetľuje Balážová s tým, že všetko treba správne odkomunikovať. Veľa výskumov ukazuje, že internet môže prehlbovať sociálne rozdiely, ale sú aj výskumy, ktoré poukazujú na to, že ich zmenšuje. „Na internete nie je videť čo má dieťa oblečené, z akej je rodiny. Na určitom stupni sa môžu rozdiely až zmazať, preto tam chcú tráviť toľko času. Majú záujem druhých a cítia sa súčasťou skupiny, či kolektívu,“ uzavrela Balážová.
400 metrov na displeji
Lucia Petrášová, riaditeľka značky a komunikácie v O2 podotkla, že veľmi citlivo vnímajú prieskumy, ktoré dlhodobo upozorňujú na to, že deti sa málo hýbu. „Súčasne pozorne sledujeme zistenia, že deti až príliš veľa hýbu prstom po displejoch. Ako zodpovedný mobilný operátor sme sa preto rozhodli otvoriť toto leto tému digitálneho zdravia a prostredníctvom celoslovenskej kampane poukázať na zdravý balans vo využívaní moderných technológií. Záleží nám na tom, aby sme si s nimi budovali zdravý vzťah a využívali ich najmä na zmysluplné aktivity,“ hovorí Petrášová.
Športom sa odpútajú
Účinný spôsob ako môžu rodičia odpútať deti z online sveta je spoločná aktivita, ideálne športová. Práve preto O2 dlhodobo podporuje Športovú akadémiu Mateja Tótha, ktorá dáva priestor deťom pravidelne sa hýbať, budovať si vzťah k zdravšiemu životnému štýlu a najmä tráviť čas kvalitne. Za 8 rokov fungovania absolvovalo športovú akadémiu viac ako 12 000 detí na takmer 600 školách po celom Slovensku.
Rady psychológov ako deťom nastaviť pravidlá:
1. PRAVIDLÁ NAMIESTO HÁDOK
Trávi vaše dieťa na mobile príliš veľa času? Vyhnite sa konfliktom s deťmi ohľadom toho, koľko môžu byť na telefóne. Nastavte jasné pravidlá a pomôžte im zvládnuť ich.
2.ČAS BEZ OBRAZOVIEK
Naučte sa s deťmi tráviť čas offline. Skúste najskôr pár hodín bez technológií a postupne sa dopracujte napríklad k celému dňu bez mobilu, PC i tabletu.
3.RÁNO A VEČER BEZ DISPLEJA
Dbajte na to, aby deti nebrali telefón do ruky hneď po zobudení a rovnako aspoň 30 minút pred zaspávaním.
4.SPOLOČNÝ POHYB
Čas na čerstvom vzduchu je na nezaplatenie. Dohodnite si s deťmi spoločné pohybové aktivity.
Pre viac informácií navštívte www.400m.sk