Ešte minulý rok predstavitelia Sme rodina deklarovali, že rakúsky investor prisľúbil vláde, že za 500 miliónov eur postaví prvé nájomné byty. Stať sa tak malo do konca roka 2023, resp. začiatku tohto roka. Nič z toho sa však neuskutočnilo.
Projekt momentálne zastrešuje ministerstvo dopravy. To tvrdí, že hoci má vôľu pokračovať, zatiaľ má stopku. „Podmienkou ďalšieho postupu je schválenie schémy štátnej pomoci Európskou komisiou,“ potvrdila pre Nový Čas hovorkyňa rezortu Petra Poláčiková.
Nahnevaný Kollár
Kým bývalý vicepremiér Štefan Hollý, ktorý mal tento projekt pod palcom, sa už nechce k tomu vyjadrovať, šéf Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že ide o niekoľkoročný ping pong medzi štátom a EK. „V EK to má na starosti 5 ľudí, ktorí majú na stole projekty z celej EÚ. To je poddimenzovaná sekcia, ktorá nestíha. Oni vám vždy odpíšu a dávajú 6-7 otázok, to však znamená pre Slovensko ďalší 200-stranový elaborát. Na ministerstve na toto nikto nemá kapacitu, preto sa to musí objednávať vo veľkých firimách, ktoré im tú analýzu spravia. A to trvá aj niekoľko mesiacov a stojí to aj niekoľko stotisíc eur,“ vysvetľuje Kollár.
Samosprávy nemajú záujem
Nájomné byty mali stavať firmy z Rakúska, zo Švédska, z Holandska či Česka. Či s nimi ministerstvo naďalej ráta, sme sa nedozvedeli. Kým vraj nedostanú odpovede z EK, nebudú sa vyjadrovať ani k investorom, s ktorými minulá vláda podpísala zmluvy.
Kým Kollár tvrdí, že o tieto byty so štátom regulovaným nájomným je veľký záujem najmä zo strany firiem, ministerstvo dopravy tvrdí, že v samosprávach veľký dopyt neeviduje. „Preto sme sa snažili identifikovať príčiny tohto poklesu. Na základe zistení pripravujeme zásadné zjednodušenie legislatívy v oblasti podmienok podpory nájomných bytov. Zmena legislatívy by mohla byť účinná od začiatku budúceho roka,“ doplnilo ministerstvo.