Ich spoločné rokovanie vyvolalo rozruch v Európskej únii a medzinárodnom spoločenstve. Orbánov hovorca Bertalan Havasi označil stretnutie ako mierovú misiu. Čo si o tejto schôdzke myslí politológ?
Orbán je jediný líder členskej krajiny EÚ, ktorý udržiava blízke vzťahy s Kremľom aj po spustení ruskej invázie na Ukrajinu. V Moskve vysvetlil, že Maďarsko sa stáva „posledným európskym mostom“ medzi Ruskom a Ukrajinou. „Maďarsko sa pomaly stane poslednou európskou krajinou, ktorá dokáže hovoriť s Ruskom aj Ukrajinou,“ vyhlásil pred rokovaním s Putinom, pričom otvorene priznal, že chce túto strategickú pozíciu využiť.
Orbánova návšteva má podľa jeho hovorcu Bertalana Havasiho podobu „mierovej misie“. Kým zo strany Orbánoveho hovorcu ide o pokus nastoliť bezvojnový stav, Brusel má hlavu v smútku. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že Orbánova návšteva má čisto bilaterálny charakter a premiér na ňu nedostal žiadny súhlas od EÚ.
Putin si z názoru Bruselu ťažkú hlavu nerobil a Orbána privítal s otvoreným náručím a pripravenosťou diskutovať o „nuansách“ návrhov k ukončeniu ukrajinskej vojny. Ruský prezident vyjadril záujem vypočuť si názor Orbána na aktuálnu situáciu na Ukrajine a získať informácie o stanoviskách ostatných európskych lídrov.