K švárnym junákom a krásnym dievčinám na pódiu neodmysliteľne patria aj kroje. Z akých regiónov pochádzajú a čím sú špecifické?
Už po 69. raz sa vo Východnej stretajú folkloristi z celého Slovenska. Tento rok prišlo viac ako 50 našich súborov, jeden profesionálny maďarský súbor z Budapešti a taktiež poľskí folkloristi. Celkovo je to asi dvetisíc účinkujúcich, ktorí na dvoch pódiách bavia desaťtisíce návštevníkov. Podujatie otvorilo vo štvrtok podujatie Korene v podaní Iconito & FS Zemplín.
>>>FOTO z festivalu Východná nájdete TU<<<
Následne sa so špeciálnym programom k 75. výročiu predstavil folklórny súbor SĽUK. V sobotu a v nedeľu sa na dvoch javiskách vystrieda viac ako päťdesiat programov. Nielen zábavou je však človek živý a mnoho návštevníkov zatúži okrem dobrej gastronómie aj po originálnom suveníre.
Martin Oberta (47) z Dunajskej Lužnej už 20 rokov vyrába hudobné nástroje. „Z bazy vyrábam píšťalky a malé fujary, veľké zase z jaseňa. Robím aj na objednávku, aj na voľný predaj. Živia ma však tieto drumble. Stoja od 50 do 100 eur, veľká zdobená fujara je za 500, malé za 150 a koncovky píšťalky za 50 eur,“ dodal.