V oboch prípadoch by ste mali kontrolovať stav a čistotu vody, avšak v tých prírodných je to o niečo náročnejšie. Úrad verejného zdravotníctva SR stav týchto vôd monitoruje, a tak je dobré riadiť sa ich zisteniami.
Na Slovensku sa vo všeobecnosti považuje za kúpaciu sezónu (KS) obdobie od 15. júna do 15. septembra, keď sa očakáva najväčší počet kúpajúcich sa. Na začiatok skutočnej prevádzky kúpalísk s organizovanou rekreáciou má každoročne vplyv stav ich pripravenosti, aktuálne počasie a záujem verejnosti.
„Kontrolu kvality vody budú počas KS na sezónnych umelých kúpaliskách a prírodných kúpaliskách zabezpečovať prevádzkovatelia, miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len RÚVZ) budú vykonávať štátny zdravotný dozor,“ vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorý bude tento rok sledovať spolu viac ako 80 prírodných vodných plôch.
Väčší nátresk ste nevideli: Kus voľnej vodnej plochy by ste na kúpaliskách v Číne hľadali márne
A to tých, ktoré sú určené na kúpanie, ale aj tých s neorganizovanou rekreáciou, čiže takzvané kúpanie na vlastnú zodpovednosť. „Pri kúpaní nie je možné úplne vylúčiť kontakt s rôznymi druhmi mikroorganizmov šíriacich sa vodou, no problém nastane vtedy, ak sa neprimerane premnožia,“ vysvetlil Roman Rams z RÚVZ v Poprade.