"Medzi najčastejšie príznaky trombózy dolných končatín patria opuch postihnutej končatiny, jej bolestivosť, tŕpnutie, mravčenie, brnenie, znížená citlivosť, zmena teploty - na dotyk je studenšia ako zdravá, zmena farby, ktorá začína v oblasti prstov a prechádza smerom nahor, v úvode bledosť, neskôr zmodranie," priblížila lekárka.
Pod vyššie riziko krvnej zrazeniny sa podľa nej podpisuje viacero faktorov. "Ostražitosť treba zvýšiť po pobyte v nemocnici, po chirurgickom zákroku, veľkej traume, pri infekcii, zápalovom alebo autoimunitnom ochorení, aktívnej rakovine alebo chemoterapii, v prípade užívania antikoncepčných tabletiek s obsahom estrogénu a hormonálnej substitučnej liečby," ozrejmila s tým, že rizikovými faktormi sú aj tehotenstvo, obezita, genetické alebo získané poruchy zrážanlivosti, imobilita či dlhé cestovanie, teda viac ako štyri hodiny v lietadle, aute alebo vlaku.
Práve s príchodom leta odborníci zaznamenávajú zvýšený počet prípadov trombózy, a to nielen kvôli zvýšenej potrebe príjmu tekutín, ale aj cestovaniu. "K žilovej trombóze dolných končatín dochádza počas cesty lietadlom, no omnoho častejšie sa prejavuje približne do týždňa po lete," vysvetlila odborníčka.