Samotný let totiž podľa nej vytvára podmienky evokujúce vznik trombózy. Prispieva k tomu nedostatok miesta, nemožnosť pohybovať končatinami, ich nútená poloha a spustenie dolu, zmeny barometrického tlaku. Riziková je aj svalová areflexia počas hlbokého spánku, kedy sa znižuje činnosť svalovej pumpy. "Stav sa zhoršuje použitím hypnotík alebo sedatív v snahe odstrániť strach z letu, najmä v kombinácii s alkoholom. Počas letu sa zo špecifických faktorov uplatňuje aj znížená vlhkosť vzduchu v kabíne, čo vedie k dehydratácii a následnému zahusteniu krvi," doplnila Šatalová.
Riziko vzniku krvnej zrazeniny je možné minimalizovať. "Základnými preventívnymi opatreniami sú pohyb končatín - zohnutie a vystretie nôh, prejdenie sa vždy, keď je to možné, masáž dolných končatín, kompresívne pančuchy, dostatočný pitný režim, nepožívanie sedatív a hypnotík, vynechanie alkoholu a cigariet pred cestou," vymenovala lekárka. U rizikových pacientov to je preventívne podanie heparínu lekárom či užitie kyseliny acetylsalicylovej pred cestou.
"V prípade, že človek už trombózu v minulosti prekonal, prípadne patrí do rizikových skupín, určite by sa mal pred dlhou cestou poradiť so svojím všeobecným lekárom," dodala Šatalová.