Štyridsaťdeväť nositeľov slávneho priezviska stretnete ako muzikantov na svadbách, zábavách, prípadne vás povozia turistickým vláčikom alebo vám upečú pizzu. Ľudí s priezviskom legendárneho zbojníka môžeme stretnúť po celom Slovensku. Skutoční potomkovia Juraja Jánošíka však bývajú stále na miestach, ktoré sú so životom legendárnej postavy slovenských dejín spojené, najmä v Terchovej.
„V dedine máme štyridsaťdeväť obyvateľov, ktorí nesú priezvisko Jánošík, ja sám mám v rodine dvoch Jurajov Jánošíkov,“ hovorí starosta Terchovej Jozef Davidík (59). Dopĺňa, že najmladšou Jánošíčkou je 2-ročné dievčatko a najstaršou je 83-ročná dôchodkyňa. Presné záznamy v matrikách sa však hľadajú ťažko, keďže Jánošík sa narodil v januári 1688 a záznamy o narodeniach a úmrtiach obyvateľov viedli najmä cirkevní matrikári vo farnostiach a dostupné pre verejnosť boli až od 19. storočia.
Na oblohe sa objavil čudný úkaz: Vidieť to mohli aj Slováci.
Faktom však je, že sa Jánošík narodil v osade U Jánošov, kde v súčasnosti nájdete namiesto pôvodnej drevenice, kde prežil detstvo, novú. V nej obec zriadila múzeum Juraja Jánošíka a tu sa každý rok končia Jánošíkove dni.