Minister Tomáš však aj na túto situáciu myslí a jedným dychom pokračuje, že ak takáto situácia nastane, dávka ostane v plnej výške. Na akú dávku máte nárok za súčasných podmienok?
Cieľom tohto legislatívneho zámeru má vraj byť zvýšenie zamestnanosti slovenských občanov vrátane marginalizovaných skupín. Z dostupných informácií zatiaľ nie je jasné konkrétne znenie právnej úpravy, avšak rezort uvádza okrem už spomenutého bodu aj zmenu, ktorá by zabezpečila možnosť vykonávať práce vo verejnom záujme aj mimo vlastnej obce a aj určitú kategorizáciu aktivačného príspevku.
„Na Slovensku máme ešte veľa ľudí, ktorí môžu byť zamestnaní, avšak z rôznych dôvodov tak nie je. Medzi nimi sú však aj tí, ktorí zneužívajú sociálny systém,“ priblížil minister práce Erik Tomáš. „Nemôžeme prijímať len reštriktívne opatrenia bez toho, aby sme nezamestnaným ponúkli širokú škálu vhodných a primeraných pracovných pozícií. Spustili sme celý rad projektov, ktoré majú pomôcť ľuďom nájsť si prácu. Ide napríklad o Finančné stimuly, Právo na prvé zamestnanie, Zručnosti pre trh práce, Ľudia a hrady a ďalšie,“ uvádza minister.
Odbory však namietajú, že tieto dávky nie sú nástrojom na zvyšovanie nezamestnanosti. „Sociálny systém nemá byť trestajúci, ale má garantovať záchrannú sieť. Dávky v hmotnej núdzi nepredstavujú svojou výškou a účelom nadštandardné dávky. Preto nemôžu byť nástrojom motivácie k zamestnaniu,“ uviedla Monika Uhlerová z Konfederácie odborových zväzov v súvislosti so skutočnosťou, že poberatelia dávok v hmotnej núdzi tvoria zanedbateľnú časť z celkového počtu prijímateľov sociálnych dávok.
Z praxe je dôležitý ešte jeden uhol pohľadu - na dávku nesmie siahnuť exekútor. To môže byť pre rodinu v skutočnej núdzi veľmi rozhodujúce pri zvažovaní zamestnania. Kto má nárok na pomoc v hmotnej núdzi a v akej výške?