Ako píše NY Post, americkí výskumníci sledovali prítomnosť aeróbnych a anaeróbnych baktérií v 75 farbách na tetovanie od 14 rôznych výrobcov. Zaujímavosťou je, že keďže americká Správa potravín a liečiv (FDA) považuje tieto farby za kozmetiku, nepotrebujú špeciálne povolenie ako v prípade liekov. “Správa potravín a liečiv neschválila žiadne farby na vstrekovanie do pokožky,” informuje stránka, na ktorej bola zverejnená štúdia.
Pigmenty používané v týchto farbách sú farebné prísady, ktoré síce potrebujú povolenie od FDA, no samotná vládna agentúra priznáva, že sa ich reguláciou bližšie nezaoberala.
Dôvodom je, že tetovanie je pod správou štátnej a miestnej jurisdikcie. FDA zároveň poznamenala, že v posledných rokoch sa skutočne objavili prípady kontaminovaných farieb na tetovanie, preto v roku 2019 vydala varovanie. Infekcie spôsobujú vyrážky, zranenia alebo dlhodobé jazvy. “Vzrastajúca popularita tetovaní spôsobila nárast komplikácií spojených s tetovaním,” uviedol jeden z autorov štúdie.
Bakteriálne infekcie sú však len jedným z negatívnych aspektov. Zápal či alergická reakcia sú ďalšie potenciálne komplikácie. Vedci sa v súčasnosti snažia nájsť spôsob, ako efektívnejšie detekovať znečistenie vo farbách na tetovanie. 83 % týchto farieb dokonca obsahuje látky, ktoré nie sú uvedené na obale. Niektoré výskumy naznačujú prepojenie medzi rakovinou krvi a tetovaniami.