Pri odšťavovaní sa uvoľňujú cukry, ktoré sa rýchlo vstrebávajú, čo môže viesť k rýchlemu nárastu a následnému poklesu hladiny cukru v krvi.
Naopak, cukry v celých plodoch sa vstrebávajú postupne. V boji proti opici, je potrebné značné množstvo ovocia, konkrétne gram fruktózy na kilogram telesnej hmotnosti, čo môže znížiť vplyv alkoholu o 31 %.
"Naznačujem, že fruktóza je liekom proti opici? Nie. Ale ide o zaujímavý mechanizmus, ktorým môžu potraviny a najmä ovocie zmierniť niektoré nepriaznivé účinky alkoholu. Všimnite si, že fruktóza z celého ovocia s výhodou jeho vlákniny a mikroživín je výrazne odlišná od vysoko rafinovanej fruktózy z ovocných štiav," tvrdí odborníčka.
Vo fascinujúcej štúdii, na ktorú upozornil odborník na výživu, sa tím vedcov zaoberal tým, ako fruktóza ovplyvňuje schopnosť organizmu spracovať alkohol. Zhromaždili 45 zdravých mužov vo veku od 25 do 35 rokov, všetci mierni konzumenti alkoholu, a za každý gram alkoholu na kilogram ich telesnej hmotnosti dostali ekvivalentné množstvo fruktózy, nie však z celého ovocia, uvádza Daily Mail.
Výsledky boli pomerne objavné: fruktóza výrazne skrátila čas, počas ktorého sa účastníci cítili opití, a to približne o 30,7 %, a tiež zvýšila rýchlosť, akou ich telo eliminovalo alkohol, a to približne o 44,7 %.
"Zjesť nejaké ovocie s jedlom pred pitím môže pomôcť zmierniť jeho negatívne účinky a mohlo by to zahŕňať aj miešanie alkoholu s ovocnou šťavou, ktorá tiež obsahuje fruktózu," hovorí odborníčka.
Varuje však pred nadmernou konzumáciou a zdôraznila, že hoci ovocie môže pomôcť trávení alkoholu, kombinácia oboch môže viesť k vyšším nárastom glukózy a triglyceridov v krv.