V našom novom letnom špeciáli sa vyberáme na potulky po niektorých slovenských mestách. Ak sa rozhodnete navštíviť Piešťany nie ako kúpeľný hosť, ale ako turista, určite nevynechajte tieto zaujímavé miesta. Veľmi pútavo nám o nich porozprávala moderátorka Alena Heribanová (69), ktorá má ich históriu v malíčku.
Balneologické múzeum
Otvoriť galériu
Balneologické múzeum založil Imrich Winter, pretože vedel, že hosťom treba ponúknuť čo najviac. Nielen kúpeľnú liečbu, zábavu, ale aj edukáciu, archeologické skvosty, a to všetko našli práve v tomto múzeu. Dejiny kúpeľníctva a tohto regiónu od prehistorického obdobia, ktoré bolo známe aj nálezom Moravianskej venuše, ktorá má 23 000 rokov... Je to veľmi pekné múzeum a vydáva aj vlastnú literatúru, medzi inými aj Indický denník, ktorý napísala manželka posledného riaditeľa kúpeľov za éry Winterovcov Viera Ľubošinská. Na pozvanie hosťa piešťanských kúpeľov, navába z Bhópálu, prežili v Indii dlhých sedem rokov, keď u nás zúrila 2. svetová vojna.
Balneologické múzeum
Zdroj: nmh/ Tibor Géci
Slávny hotel
Otvoriť galériu
Päťhviezdičkový Thermia Palace patrí medzi najslávnejšie stavby na piešťanskom kúpeľnom ostrove. Jedinečná architektúra patrí medzi vrcholy secesie na Slovensku. Názov hotela Thermia údajne navrhla matka Ľudovíta Wintera a slovo Palace pridal Winter sám. Na otvorenie sezóny, ale najmä na liečenie pozývali bratia Winterovci prominentných ľudí, ako boli cisári, králi, prezidenti, umelci či športové celebrity, napr. Harry Hopmann, Dwight Davis, Alfonz Mucha, legendárny filmový Tarzan Johnny Weissmüller, T. G. Masaryk, E. Beneš, Ivan Krasko, Ivan Stodola či Martin Benka a mnohí ďalší. Častými hosťami boli najbohatší Indovia - naváb z Bhópálu či maharadžovia z Indie, o ktorých sa písalo v britskej či švajčiarskej tlači, a tak sa svetová sláva Piešťan šírila a všetci hľadali na mape, kde sú.
Hotel Thermia Palace patrí medzi najslávnejšie stavby na piešťanskom kúpeľnom ostrove
Zdroj: nmh/ Tibor Géci
Dom umenia
Otvoriť galériu
V budove Domu umenia sa koná každoročne od roku 1956 Music festival Piešťany. Je to medzinárodný festival klasickej hudby. Iniciátorom a zakladateľom festivalu bol hudobný skladateľ Eugen Suchoň, ktorý ho spolu so svojimi spolupracovníkmi pozdvihol už v prvých rokoch existencie na špičkovú európsku úroveň. Počas doterajších ročníkov na ňom účinkovali najvýznamnejšie hudobné slovenské i zahraničné telesá a vynikajúci vokálni i inštrumentálni sólisti.
Dom umenia
Zdroj: nmh/ Tibor Géci