Experti pre agentúru AFP uviedli, že metodológia experimentu bosnianskeho laboratória je pochybná a výsledky analýzy v žiadnom prípade nemožno považovať za dôkaz tzv. "chemtrails". TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s agentúrou AFP.
Zavádzajúce príspevky uvádzajú, že saharský prach obsahuje hliník, nikel, bárium či arzén v množstvách, ktoré výrazne presahujú prípustné limity. Príspevky majú spoločné to, že uvádzajú údaje pochádzajúce z bosnianskeho výskumného inštitútu v Tuzle. Výsledky z laboratória v podobe obrázku kolujú na internete od júna 2022.
Analýzu si v inštitúte objednalo Národné krízové centrum, ktoré však nie je oficiálna bosnianska štátna inštitúcia. Miestny politik a advokát Mirnes Ajanovič vo videu zverejnenom 8. júna 2022 na Youtube uviedol, že experiment, do ktorého bol sám zapojený, pozostával z porovnania vzorky piesku odobratej zo Sahary v Tunisku so vzorkou piesku odobratou 7. apríla 2022 po "nebezpečnom špinavom daždi" v bosnianskej dedine Dobošnica Donja.