Elizabet Paunovičová, odborníčka na životné prostredie a zdravie pri práci a bývalá vedúca Európskeho centra WHO pre životné prostredie a zdravie, pre AFP vysvetlila, že ak je vzorka pravá a bola odobratá niekde v okolí mesta Tuzla, potom sa pri posudzovaní analýzy musí brať do úvahy minulosť Tuzly ako priemyselnej oblasti s dlhodobo znečisteným ovzduším.
Emisie z takýchto zariadení sa môžu podľa nej šíriť stovky kilometrov v závislosti od meteorologických podmienok. Bosnianska obec Dobošnica Donja je pritom od Tuzly vzdialená približne 18 kilometrov.
Aj v prípade prachu, ktorý sa šíri zo Sahary, treba mať podľa Marenca na pamäti, že prach môže počas cesty meniť svoje zloženie a cestou môže zachytiť a preniesť iné znečistenie.
Saharský prach sa dostáva do Európy, keď silný vietor prenáša častice zo saharskej púšte cez Stredozemné more. Hoci sa môže vyskytovať po celý rok, začiatkom jari zvyčajne k tomuto javu v Európe dochádza najčastejšie. V apríli zakryl časti Európy výnimočný oblak zo Sahary.
O tomto fenoméne informoval aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Limitné ani cieľové hodnoty pre ťažké kovy neboli podľa SHMÚ na území Slovenska prekročené. Analýza zrážok nepreukázala ani iné toxické látky v nebezpečnom množstve.