„Znepokojili ma výsledky nedávneho výskumu, podľa ktorého viac ako polovica zamestnancov v zdravotníctve zažila neželanú sexuálnu pozornosť a viac ako šesť percent personálu zažilo sexuálny nátlak,“ povedala ministerka Dolinková. Tvrdí, že pracovné prostredie zdravotníkov nie je ministerstvu ľahostajné. „Práve naopak, chceme im vytvoriť bezpečné prostredie, v ktorom sa im bude dobre pracovať,“ doplnila.
Výskum o sexuálnom obťažovaní v zdravotníctve vlani uskutočnilo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP). Pred pár dňami s ministerstvom uzavrelo memorandum o spolupráci. Inštitúcie budú spolupracovať na vzdelávaní zamestnancov, plánujú zaviesť mechanizmus nahlasovania a riešenia takýchto prípadov. Zákaz sexuálneho obťažovania by sa mal dostať do etického kódexu zamestnanca.
Jeden prípad v Košiciach
Nový Čas oslovil päť nemocníc z krajských miest. Pýtal sa ich, ako riešia sexuálne obťažovanie v nemocnici. Odpovedali iba dve. Košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) pre Nový Čas uviedla, že na odbore sťažností a kontroly zaznamenala 2 anonymné podania a jedno podpísané menom. Ich autori sa sťažovali na sexuálne obťažovanie, vo všetkých troch prípadoch malo ísť o tú istú osobu.