Poslanci zároveň odmietli, že by mal štát poisťovňu opätovne dofinancovať. Dofinancovanie iba VšZP je podľa Bittó Cigánikovej nespravodlivé. "Čo je toto za systém, že večne z peňazí na zdravotnú starostlivosť dotujeme len neschopných nominantov štátnej poisťovne?" pýtala sa poslankyňa. Ministerstvo zdravotníctva situáciu vo VšZP rieši, informoval rezort. Vyjadrenie poslancov nazval populizmom. Poisťovňa hovorí o zvyšujúcom sa tlaku spochybňovať alebo poškodzovať jej reputáciu v súvislosti s aktuálne prebiehajúcou prepoisťovacou kampaňou.
Tomáš Szalay si myslí, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) by mal VšZP nariadiť vypracovať ozdravný plán. Podľa aktuálneho zákona to môže urobiť iba v niektorých prípadoch. "Ja to v tom zákone vidím, že by úrad pre dohľad mohol ozdravný plán nariadiť už pri existujúcej legislatíve," vysvetlil Szalay. Poslanci by do zákona chceli zapracovať povinnosť ozdravný plán akejkoľvek poisťovni nariadiť, keď je v strate. Návrh by predbežne chceli predložiť na septembrovú schôdzu parlamentu.
VšZP podľa Bittó Cigánikovej zadĺži akákoľvek vláda, pretože farmaceutické firmy majú veľké možnosti lobovať. Súčasťou riešenia je predaj VšZP na medzinárodnej burze, tvrdia poslanci. Štát by získal peniaze, ktoré by vedel investovať späť do zdravotnej starostlivosti, vysvetlili. "V takomto systéme ten súkromník nebude okrádať sám seba," povedala Bittó Cigániková s tým, že VšZP treba odpolitizovať.