Jermak sa tiež vyslovil v prospech myšlienky, aby ďalším krokom bola oficiálna pozvánka Ukrajiny na vstup do NATO. Lídri členských štátov - rovnako ako na vlaňajšom summite vo Vilniuse - zopakovali, že Aliancia bude môcť Ukrajinu pozvať, keď sa na tom spojenci dohodnú a ašpirujúca krajina splní určité podmienky.
Ukrajine bola na summite vo Washingtone prisľúbená vojenská pomoc na budúci rok vo výške najmenej 40 miliárd eur. NATO zároveň privítalo pokrok, ktorý Ukrajina od schôdzky vo Vilniuse učinila v súvislosti s vyžadovanými reformami v oblastiach demokracie, ekonomiky a bezpečnosti.
Prezident Peter Pellegrini o Ukrajine v NATO.
"Keďže Ukrajina pokračuje v tejto dôležitej práci, budeme ju naďalej podporovať na jej nezvratnej ceste k plnej euroatlantickej integrácii vrátane členstva v NATO," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vzišlo z washingtonského summitu.
Aliancia zároveň podľa dokumentu nikdy neuzná nezákonné anektovanie ukrajinského územia Ruskom vrátane Krymského polostrova. Taktiež bude "obmedzovať a spochybňovať" agresívne akcie Ruska a "brániť jeho schopnosti vykonávať destabilizujúce aktivity voči NATO a spojencom".