Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) Zuzana Bobriková. "Mylne sa majitelia domnievajú, že k prehriatiu môže dôjsť, len keď je zviera uzavreté v nejakom priestore, napríklad v aute. Najčastejšou príčinou býva prehriatie vonku, keď má pes nadmernú fyzickú aktivitu v čase veľkých horúčav. K prehriatiu môžu dôjsť aj pri nevinne vyzerajúcom aportovaní," priblížila veterinárna lekárka Martina Karasová z Kliniky malých zvierat UVLF.
Problém s vysokými teplotami majú podľa odborníkov najmä plemená psov s krátkou lebkou a malým ňufákom, ktoré majú zmenšené dutiny a zúžené dýchacie cesty. Sťažené dýchanie a prúdenie vzduchu majú aj za normálnych okolností. V prípade vysokých teplôt a zvýšenej fyzickej aktivity môže u nich ľahko dôjsť k prehriatiu a kolapsu z nedostatku kyslíka aj po krátkej niekoľkominútovej aktivite.
Pes pri hrách a fyzickej aktivite ľahko precení svoje sily. "Preto musí za psa rozmýšľať majiteľ, odložiť hru a dlhšie prechádzky na neskoršie hodiny, dávať mu dlhšie prestávky v tieni, zabezpečiť dostatok vody a tiež miesto, kde sa vie ochladiť, napríklad chladivú podložku, chladnú dlažbu v kúpeľni alebo bazénik s vodou," upozornila Karasová. Netreba podľa nej zabúdať ani na vysoké teploty chodníkov a ciest, ktoré môžu popáliť zvieracie labky.