Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan na otázku o Orbánovej iniciatíve uviedol, že Ukrajina by bola oprávnene znepokojená akýmkoľvek pokusom o vyjednanie mierovej dohody bez účasti Kyjeva.
"Akýkoľvek avanturizmus, ktorý sa podniká bez súhlasu alebo podpory Ukrajiny, nie je tým, čo je v súlade s našou politikou, zahraničnou politikou Spojených štátov," uviedol Sullivan.
Orbánova samozvaná mierová misia podráždila aj mnohých členov Európskej únie, ktorej rotujúce predsedníctvo Maďarsko prevzalo 1. júla.
Maďarské veľvyslanectvo vo Washingtone odmietlo komentovať plánované stretnutie s Trumpom, o ktorom ako prvá informovala agentúra Bloomberg, keď uviedla, že táto cesta na Floridu zvyšuje obavy, že Orbán je sprostredkovateľom medzi Putinom a Trumpom.
Orbán sa vo Washingtone zúčastňoval na summite NATO, ktorý zorganizoval prezident USA Joe Biden. Maďarská delegácia na summite vyjadrila nesúhlas s kľúčovými pozíciami NATO, pričom však aliancii nebránila v prijatí navrhovaných rozhodnutí.