Vedenie ministerstva začalo podľa My sme les tragédiu zneužívať na obhajovanie ťažby v chránených územiach. Považuje to za neprípustné. Taraba podľa Ondreja Kameniara z iniciatívy téme nerozumie a chýbajú mu základy z ekológie lesa. Tvrdí, že alternatívou k bezzásahu s mozaikou suchých a živých stromov by bolo rúbanisko bez stromov a živých koreňových systémov rozbrázdené cestami. "Takto zničené svahy z hľadiska erózie predstavuje ešte násobne väčšie riziko ako bezzásahový les s nejakými suchými stromami," podotkol Kameniar.
Režim žiadnych alebo minimálnych zásahov predpísali podľa Kameniara na strmých svahoch vo vysokých nadmorských výškach aj lesníci. "Túto prax potvrdzujú aj súčasné vedecké poznatky: lesy bez zásahov človeka sú lepšie v ochrane pôdy pred eróziou, v zadržiavaní vody aj v ochrane biodiverzity," skonštatoval.
Kameniar priblížil, že podobným situáciám sa v strmom a nestabilnom horskom teréne úplne vyhnúť nedá a to bez ohľadu na druh manažmentu. Ich frekvencia a závažnosť môže byť zvyšovaná klimatickou zmenou, ktorá spôsobuje častejšie a silnejšie prívalové zrážky zodpovedné za zosuvy, dodal.
Tragická udalosť v Monkovej doline si vyžiadala dva ľudské životy a štyroch zranených. Ľudia zostali po zásahu vodnej lavíny zakliesnení v prístrešku. V oblasti bola vyhlásená mimoriadna situácia. V prístrešku sa nachádzalo 16 osôb.