Čo robiť pri požiari auta
Jozef Drahovský, dopravný analytik
Ak sa auto samovznieti a ešte šoférujete, tak sa snažiť okamžite zájsť do odstavného pruhu, alebo čo najviac vpravo. Nezastaviť v pruhu, v ktorom jazdíte, a už vonkoncom nie vľavo. Auto by nemalo začať horieť okamžite obrovským plameňom, začne najskôr dymiť a človek má pár sekúnd, aby zareagoval. Keď už horí auto a závisí od toho, či je to elektromobil, alebo klasické auto, hneď zobrať z auto najdôležitejšie veci, v prvom rade deti, ostatných pasažierov, osobné veci a ísť okamžite von z auta.
Všetkých treba dostať do bezpečnej vzdialenosti od vozidla a za zvodidlá. Ak máte vo vozidle hasiaci prístroj a je to klasické auto, že ide oheň z motorovej časti, môžete sa pokúsiť oheň zahasiť, ale neurobiť to tak, že otvoríte prednú kapotu auta, lebo sa k ohňu dostane ešte viac vzduchu. Treba len jemne nadvihnúť kapotu a nastriekať tam hasiacu penu.
Ak napríklad horia brzdy, horí koleso, to sa dá zvonka bez problémov uhasiť. Ak však máte elektromobil, tam sa nikdy nepokúšajte hasiť, lebo baterka má v sebe aj kyslík, aj palivo, čiže ju nemôžeme zahasiť. Manipulujú s tým len hasiči tak, že ju ponoria do vody, aby tá voda odoberala teplo pri horení. Väčšina všetkých požiarov v aute, okrem toho, že horí pneumatika, sa však končí totálnou deštrukciou auta. Treba však vždy volať núdzovú linku 112, ktorá tam pošle hasičov, záchranárov, políciu, či už človek začne hasiť sám, alebo nie.