Náročný zásah
Na miesto najprv dorazili leteckí záchranári z Popradu. „Pre rozvodnený potok, rozbahnený terén a popadané stromy bolo problematické sa na miesto dostať a pre búrky bolo možné nasadenie len popradskej posádky leteckých záchranárov. Dve turistky utrpeli zranenia nezlučiteľné so životom, štyria boli zranení a ostatní utrpeli malé povrchové zranenia alebo šok. Kolegom na pomoc smerovali aj záchranári s dvoma psovodmi a so štrbinovou kamerou na prehľadávanie ruín. Telá dvoch obetí napokon transportoval poľský vrtuľník TOPR na futbalové ihrisko v Ždiari,“ informovali záchranári. V nemocnici ostal Poliak, ktorý je už v stabilizovanom stave. Má zlomené rebrá, pomliaždený hrudník, ľavé rameno, odreniny na rukách a nohách.
Nenapraviteľné škody
V piatok sme na mieste zastihli štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Filipa Kuffu, ktorý zhodnotil rozsah škôd. „Je to tragédia. Sú tu veľké odtrhy. Pôdu nemalo čo držať, odumreté stromy neplnili svoju funkciu. Tam, kde bol zelený les, erózia nenastala. Naopak, bahno, ktoré sa valilo aj do tejto časti, bolo rozptýlené a zastavené. Je hrozné, že si to vyžiadalo dva životy,“ uviedol.
Doplnil ho šéf Ždiarskeho urbáru Štefan Olekšák (75): „Tušil som, že to nebude dobré, ale takúto skazu som nečakal. Ani horár, ktorý tu je 30 rokov, nič také nezažil. Stalo sa to v častiach, kde je bezzásahová zóna a kde sa nevykonávali žiadne práce. Chodia tu denne stovky ľudí. Nechcem si predstaviť, čo by bolo, ak by bol chodník plný,“ dodal.