Počas 15 sekúnd sa na lúke naraz oháňalo bičom až 112 ľudí, čím vznikol ustanovujúci rekord v počte ľudí plieskajúcich bičom na jednom mieste. „Akciu sme nazvali 300 hrmených a chceli sme cez ňu spropagovať kvalitu, krásu a rôznorodosť výnimočných produktov, ktoré vyrobili remeselníci,“ povedala pre Nový Čas riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj Iveta Chabadová. Držať v ruke honelnícky, valaský alebo bačovský bič nie je také jednoduché, na dĺžku merajú až 3,6 metra.
„Najobľúbenejší je hnedý valaský stredný bič s drevenou rúčkou. Je ideálny na presnosť, hlučnosť aj výdrž, a keďže je dobre vyvážený, je ideálny aj pre začiatočníkov,“ hovorí Martin Brxa, ktorý pastierske biče vyrába a je tiež držiteľom slovenského rekordu v hlasitosti úderu - 108,2 decibelu.
Na prvom festivale bičovania bol najlepší Martin Voštinár z Bučian, ktorý s vlastnoručne vyrobeným bičom plieskal len tretíkrát v živote, ale podarilo sa mu stať najlepším – dosiahol 104,2 decibelu. Zaplieskať si na lúku pri autokempingu v Trusalovej (okr. Martin) prišlo 112 ľudí, čím sa podľa komisára Slovenskej knihy rekordov Igora Svitka zapísala táto akcia medzi ustanovujúce slovenské rekordy v hromadnom plieskaní bičom na jednom mieste.
Úlohou rekordmanov bolo s maximálnym možným nasadením plieskať 15 sekúnd čo najintenzívnejšie. „Ak by sme chceli, aby sa toľko ľudí zmestilo na jednu plochu a nezavadzali si bičmi, museli by sme objednať futbalový štadión. Sme radi, že sa nám napokon po rokovaniach, ktoré trvali trištvrte roka, podarilo v spolupráci s mestom Turany nájsť lúku, kde sa všetci pomestili a mohli sme tak vytvoriť slovenský rekord,“ dodala manažérka Jana Chudíková. Táto ľudová zábava či remeslo chytá za srdce aj tínedžerov, na plieskaní sa okrem 12 žien zúčastnili aj mládežníci do 15 rokov.