S drobcami je o niečo náročnejšia, no väčšina mamičiek si pri jazde autom či autobusom vie poradiť aj sama. Čo však, ak na dovolenku letíte lietadlom? Čo môžete, čo nemôžete a ako sa dá cesta uľahčiť? Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave odpovedá na najčastejšie otázky rodičov.
1. Je možné letecky cestovať s malými bábätkami?
Väčšina leteckých spoločností umožňuje cestovať deťom letecky už po 8 dňoch od narodenia. Dieťa od 0 do 2 rokov sa nazýva infant a spravidla cestuje bezplatne, avšak letecká spoločnosť si môže účtovať tzv. poplatok za infanta.
TIP: Pri prudkej zmene nadmorskej výšky takmer každému zaľahne v ušiach. Drobné deti tento nepríjemný pocit rozplače. Všeobecne sa pri tomto probléme odporúča prehltnúť, tak to skúste vyvolať aj u bábätka. Pri vzlete mu ponúknite pitie z fľaše, cumlík, starším deťom cukríky alebo žuvačky.
2. Aké podmienky platia pre lety pasažierov do 2 rokov?
Dieťa do 2 rokov nemá u väčšiny dopravcov nárok na vlastné sedadlo ani batožinu, s výnimkou malej tašky. Dieťa sedí v lietadle v lone rodiča a je v smere letu pripútané špeciálnym detským pásom, ktorý zdarma poskytne letecká spoločnosť.
Napr. letecká spoločnosť Ryanair umožňuje cestovať na vlastnom sedadle už aj dieťaťu od 1. roka života, ak mu rodičia vopred zakúpili detský bezpečnostný pás Amsafe CARES alebo obdobnú pomôcku a je ním pripútané.
3. Prepravujú sa kočíky či sedačky na palubách lietadiel bezplatne?
Cestujúci s dieťaťom má zdarma nárok na prepravu jedného kusa pomôcky určenej na prepravu dojčaťa (napríklad detský kočík) a v niektorých leteckých spoločnostiach aj 1 kus ďalšej detskej potreby (autosedačka, bugina).
Mamička tak môže mať kočík pri sebe počas celej doby vybavovania na check-ine, rovnako pri prechode bezpečnostnou kontrolou až po samotný nástup do lietadla. Kočík teda nie je prepravovaný na palube lietadla ako príručná batožina, ale v batožinovom priestore lietadla.