Zdá sa, že ľudia, ktorí sú večer najaktívnejší a čulí, dosahujú lepšie výsledky v kognitívnych testoch, ktoré na nich vykonali vedci z Londýnskej univerzity.
Ľudia, ktorí sa zúčastnili na štúdii, podstúpili testy, ktoré testovali ich inteligenciu, uvažovanie, reakčný čas a pamäť. Výskumníci analyzovali údaje o takmer 27-tisícoch ľudí a porovnali, ako sa im darilo v týchto testoch, s dĺžkou spánku, spánkovým režimom a kvalitou spánku, ktoré sami uviedli. Autori výskumu zistili, že nočné sovy majú vynikajúce kognitívne funkcie.
"V našej štúdii sme zistili, že dospelí, ktorí sú večer prirodzene aktívnejší - čo sme nazvali sovy - mali tendenciu dosahovať lepšie výsledky v kognitívnych testoch ako tí, ktorí sú škovránkovia. Skôr než len osobné životné preferencie by tieto chronotypy mohli ovplyvňovať naše kognitívne funkcie. Hoci je dôležité pochopiť naše prirodzené spánkové tendencie a pracovať s nimi, rovnako dôležité je nezabúdať na dostatok spánku, nie príliš dlhý ani príliš krátky. Je to nevyhnutné na to, aby bol mozog zdravý a fungoval čo najlepšie," uviedol hlavný autor výskumu Dr. Raha West z oddelenia chirurgie a rakoviny na Imperial College London.