Laco sa postaral o unikátny nález už niekoľkokrát. Tentoraz sa vybral len na huby, no tie sa mu nájsť nepodarilo, rozhodol sa teda poobzerať po niečom vzácnejšom. „Chcel som skombinovať príjemné s užitočným. Najprv sa mi nedarilo. Pol hodiny som nič nenašiel. Sadol som si a zrazu som ho uvidel. Krásne sa leskol na slnku, úplne som z neho onemel,“ smeje sa Oravec s tým, že tentoraz si veľký zafír našiel jeho, a nie on zafír. „Čakal tam na mňa v bazalte milióny rokov,“ dopĺňa objaviteľ. Za zafír ho však nečakalo nálezné, iba poďakovanie.
Skončí na prsteni?
Svoj vzácny úlovok konzultoval s Danielom Ozdínom, profesorom z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý je špecialista na minerály. „Zafír pôjde na presvietenie a vedeckými postupmi sa určí jeho veľkosť. Myslím si však, že má tak do troch centimetrov,“ domnieva sa amatérsky mineralóg s tým, že hodnota neopracovaného drahokamu by mohla byť okolo 3 000 - 4 000 eur.
Zafír, ktorý zatiaľ nemá meno, však neskončí na prsteni, ale bude slúžiť na vedecké účely a bude vystavený v múzeách. „Chcem, aby mali z neho radosť aj iní, nielen ja,“ uviedol Ladislav, ktorý hľadá minerály a kamene v lokalite Hajnáčka a Gemerský Jablonec. Pred 4 rokmi našiel zafír, nazvaný Cisár, v roku 2017 zase úlovok, ktorý nazval Kráľom.
„Človek musí mať dobré oko, aby vedel rozoznať zafír od iných minerálov, ktoré sú takmer totožné,“ vysvetľuje. Vďaka jeho objavom bude v Gemerskom Jablonci 3. augusta slávnostné otvorenie náučnej tabule a pamätníka pre zafír. Na tejto udalosti sa zúčastnia významní hostia, vedci zo zahraničia, profesori, starostovia aj nadšenci mineralógie.