Krajinou otriasli pôvodne pokojné zhromaždenia, ktoré v júni vyvolalo plánované zvyšovanie daní. Protesty však prerástli do násilností a vyžiadali si desiatky mŕtvych a viac ako 400 zranených. Skupiny na ochranu práv obvinili kenskú políciu z používania neprimeranej sily proti protestujúcim.
Prezident William Ruto sa snažil upokojiť situáciu, zrušil navrhovaný zákon o financiách obsahujúci zvýšenie daní, odvolal svoj kabinet a prisľúbil vládne škrty. Zhromaždenia napriek tomu pokračujú po celej krajine a mnohí stále vyzývajú prezidenta, aby odstúpil.
"V centrálnej obchodnej štvrti Nairobi a jej okolí nebudú až do odvolania povolené žiadne demonštrácie, aby sa zaistila bezpečnosť verejnosti," uviedol vo vyhlásení šéf kenskej polície Douglas Kanja.
Táto oblasť bola epicentrom mnohých predchádzajúcich pochodov v meste, pripomína AFP. Pred zákazom sa na internete zdieľali niektoré plagáty, ktoré vyzývali demonštrantov, aby sa pred štvrtkovým pochodom k rezidencii prezidenta v Nairobi zhromaždili v neďalekom parku Uhuru.
Polícia uviedla, že predstavitelia získali dôveryhodné informácie o tom, že organizované zločinecké skupiny plánujú využiť prebiehajúce protesty. "Zločinci sa naďalej infiltrovali do protestujúcich skupín, čo viedlo k znepokojujúcemu trendu výtržností a deštruktívneho správania," dodala kenská polícia.