Policajti nepohrdnú ani odpočinkom. „Vo voľnom čase sa niektorí venujú športovým aktivitám, iní uprednostňujú oddych po náročnej službe, aby nabrali sily. Určite by radi voľno využili aj na prehliadku Paríža a návštevu pamiatok,“ hovorí Hájek. Kynológovia zas veľa času venujú starostlivosti o psy. Ak majú priestor, chodia s nimi na prechádzky. Výhodou je, že hromadnú dopravu im hradia Francúzi. Majú tak možnosť ísť do centra a prejsť sa okolo pamiatok.
Kontrola batožín
Keď olympiáda naplno odštartuje, čaká policajtov roboty ako na kostole. „Naďalej budú spolupracovať pri spomenutých služobných činnostiach s francúzskymi kolegami v zmiešaných hliadkach. Konkrétne naši policajní kynológovia vykonávajú prehliadky priestorov, kde sa bude konať otvárací ceremoniál, napríklad kontrolujú batožiny novinárov. Začatím OH 2024 budú kolegovia velení do hliadok zameraných na kontrolu batožín, osôb, ktoré sa budú nachádzať v chránených zónach, prehliadky priestorov, ako sú napríklad tribúny,“ uzavrel Hájek.
Pokuty dávať nemôžu
Napriek zvýšenému bezpečnostnému riziku, a to kvôli najvyššiemu stupňu teroristického ohrozenia vo Francúzsku, slovenskí policajti poberajú bežný služobný plat, ako poberajú na Slovensku, teda bez ďalších príplatkov a finančných ohodnotení. Francúzska strana ako pozývateľ hradí všetky náklady spojené s dopravou do Paríža a späť vrátane stravy, ubytovania aj mestskej hromadnej dopravy v Paríži. Naši policajti sú pod velením francúzskych strážcov zákona a riadia sa ich pokynmi. Pokuty ukladať nemôžu.
Francúzština nebola podmienkou
Vyslaniu predchádzalo veľa dôležitých činností, začínajúc výberom skúsených a jazykovo zdatných policajtov, pokračujúc logistickým zabezpečením, informovaním o situácii a povinnostiach, ktoré budú plniť v spolupráci s príslušníkmi francúzskej polície. Čo sa týka francúzskeho jazyka, tento nebol podmienkou, vyslaní príslušníci ovládajú cudzie jazyky, ako sú anglický a nemecký jazyk, minimálne na úrovni B1.