Ktoré vysvedčenia budú do priemeru započítavať? Ministerstvo pre Veľkú noc monitoring posunulo, žiaci tak budú mať viac času na učenie. Deviataci v základnej škole túžiaci po pokračovaní štúdia na gymnáziu či strednej škole s maturitou si v tomto školskom roku budú musieť dávať pozor na známky. „Od nového školského roka platí ustanovenie novely školského zákona prijatej ešte za bývalého vedenia, podľa ktorej bude podmienkou na prijatie uchádzačov o štúdium na gymnáziách priemer známok z povinných vyučovacích predmetov do 2,0,“ upozorňuje hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Pre stredné odborné školy s maturitou je určená hranica priemeru známok do 2,75. „Do úvahy sa budú brať známky z koncoročného vysvedčenia predposledného ročníka a študijné výsledky z posledného ročníka základnej školy – teda polročné i koncoročné vysvedčenie,“ uviedla Dupaľová. Koncoročné vysvedčenie z deviateho ročníka však dostanú, až keď budú prijatí na školu. Tí, čo nesplnia stanovený priemer, nebudú prijatí, ale ich preradia na inú školu. Pôvodné návrhy boli ešte prísnejšie. O týždeň sa v tomto školskom roku posúva dátum monitoringu deviatakov.
Monitor 9 bude o týždeň neskôr
Deviataci budú tento rok písať Testovanie 9 neskôr. Pôvodný termín 8. 4. 2015 totiž kolidoval s Veľkou nocou. „Predstava dôležitých skúšok hneď po prázdninách sa nepozdávala ani učiteľom, ani žiakom. Rezort školstva preto vyšiel v ústrety požiadavke o presunutie termínu a národné testovanie preložil o týždeň neskôr, na 15. apríla 2015,“ uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini. Ide tak celkovo až o mesačný posun oproti predchádzajúcim rokom (termíny boli vždy uprostred marca). Zrýchli sa aj vyhodnocovanie a vstup do aplikácie pre školy.
Tieto známky budú dôležité
- do priemeru sa započítavajú koncoročné známky z predposledného ročníka a obe vysvedčenia posledného ročníka
- predmety s výchovným zameraním (telesná, hudobná...) sa do priemeru nezarátavajú
2,00
- do toľko musí mať žiak priemer známok, aby mohol študovať v gymnáziu
2,75
- to je priemer známok, ak chce niekto študovať v strednej škole s maturitou
- študentom s horším prospechom zostane možnosť ísť na učilište
Žiakovi sa zhorší prospech
Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa ministerstva školstva
Deviataci budú musieť koncoročné vysvedčenie z 9. ročníka predložiť strednej škole dodatočne – po jeho prevzatí. V prípade, ak nedosiahli požadovaný priemer známok, ale na danú strednú školu už prijatí boli, rozhodnutie o prijatí stratí svoju platnosť.
Pôjde na inú školu
Ak by sa stalo, že žiak si tak zhorší prospech, že rozhodnutie o jeho prijatí nakoniec skutočne stratí platnosť, v takom prípade sa postupuje podľa školského zákona, čo znamená, že príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve (odbory školstva okresných úradov v sídle kraja) zabezpečí po prerokovaní so zákonným zástupcom žiaka, s príslušným riaditeľom strednej školy a jeho zriaďovateľom plnenie povinnej školskej dochádzky žiaka v strednej škole.
Učiť sa musie kvôli sebe
Gabriela Herényiová, detská psychologička
- Dieťa nie je plynový sporák, nestačí otočiť gombíkom a odrazu sa začne učiť. Je to dlhodobý proces, na ktorom by sa rodičia mali aktívne zúčastniť. Trestanie, vyhrážanie a aj neprimeraná odmena sú často kontraproduktívne. V tomto veku treba s deťmi hovoriť bez zbytočného mentorovania a poúčania. Práve naopak, ich pozornosť treba zamerať skôr na budúcnosť. Neukazujte sa pred nimi ako ten dokonalý, ale vysvetlite im, že každému sa z času na čas nedarí a treba sa prekonať. Aj rodičia si musia uvedomiť, že v tomto veku je pre dieťa učenie úplne na vedľajšej koľaji, pretože má
problémy samo so sebou, so zaradením sa, s iným pohlavím, často sú deti zaľúbené. Dôležité je, aby dieťa zažilo pocit úspechu. Treba pochváliť každé jeho zlepšenie a snahu.