Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Členovia súboru otvorene o exšéfke: KRUTÉ praktiky v balete! Psychické kolapsy, bolestivé zranenia a šikana

Členovia súboru otvorene o exšéfke: KRUTÉ praktiky v balete! Psychické kolapsy, bolestivé zranenia a šikana

Zdroj: nmh, snd

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Nedávny koniec Niny Polákovej (39) na poste riaditeľky Baletu SND verejnosť prekvapil. Tá sa dala počuť, že má ísť o pomstu zo strany generálneho riaditeľa SND Drličku (48), ktorý mal takto radikálne vyriešiť ich nezhody. Novému Času sa však dostal do rúk list, v ktorom hlavná baletná majsterka Nora Gallovičová na problémy v súbore upozorňovala už v januári tohto roka.

Podarilo sa nám spojiť aj s niekoľkými členmi súboru, ktorí sa zhodujú v tom, že situácia bola neúnosná a správanie dnes už bývalej riaditeľky bolo poriadne cez čiaru. Nie všetci síce chceli vystupovať verejne, no pod rúškom anonymity nám prezradili, ako to v súbore skutočne bolo. Celú kauzu Novému Času vysvetlil aj herec a šéf odborov SND Branislav Bystriansky (52), ktorý otvorene hovorí o neprístojných praktikách v baletnom súbore.

Útočila na svojich neobľúbencov

Andrea Skočeková, bývala výkonná riaditeľka Baletu SND

V SND som pracovala 13 mesiacov a rovnakú dobu som zdieľala jednu kanceláriu s umeleckou riaditeľkou Ninou Polákovou. Nina je z môjho pohľadu človek, ktorý má disciplínu, a keď sa do niečoho zahryzne, tak sa už toho nepustí. Zároveň je však aj človek, na moje prekvapenie, ktorý má minimálnu mieru empatie k druhým, výraznú neschopnosť verbálnej komunikácie so sklonmi k pasívnej agresii. Nina robila zmeny a rozhodnutia bez predošlej diskusie, nezúčastňovala sa našich mítingov, neinformovala nás o jej umeleckých úvahách a napredovaní súboru. Za zatvorenými dverami rozhodovala a menila plány. Jej „nenápadné“ útoky na jej neobľúbencov boli čím ďalej, tým prezieravejšie. Ťaživá atmosféra rástla, tanečníci, ale aj ľudia z prevádzky sa báli o svoje pozície. A to oprávnene, lebo po mojom odchode bolo veľa z nich prepustených. Súbor bol rozdelený na obľúbených a neobľúbených, čo v praxi znamenalo, že ak si v 2. skupine, nedostávaš roly, teda nemáš „rolovné“ a žiješ zo základného platu. Po roku som stratila motiváciu a energiu bojovať, lebo Ninino (ne)vedenie naberalo na obrátkach.

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace