Britskí vedci sa zaoberali skúmaním proteínu, známeho ako interleukín-11. Jeho hladiny v ľudskom tele s pribúdajúcim vekom narastajú. To sa spája s chronickými zápalmi, poruchou metabolizmu či úbytkom svalov. Vedci sa rozhodli vykonať dva testy pre svoj výskum na hlodavcoch. Prvý zahŕňal geneticky upravené myši tak, že neboli schopné produkovať interleukín-11. Vďaka tomu žili dlhšie zhruba o 20 až 25 percent a zdravšie ako ich náprotivky.
V rámci druhého experimentu počkali, kým myši dospeli do 75. týždňa. To sa približne rovná veku 55-ročného človeka. Následne im pravidelne podávali protilátku na odstránenie interleukínu-11 z ich tiel. Podarilo sa im predĺžiť ich životnosť podobne ako pri prvom pokuse, ale aj zlepšiť ich zdravie. Laboratórne myši totiž často umierajú na rakovinu. No tieto testované subjekty vykazovali oveľa nižšie hladiny tohto ochorenia. Takisto sa im zlepšila funkcia svalov, myši boli štíhlejšie a mali zdravšiu srsť.
„Hoci tieto zistenia sú len pri myšiach, vyvoláva to vzrušujúcu možnosť, že lieky by mohli mať podobný účinok u starších ľudí,“ prezradil spoluautor štúdie profesor Stuart Cook. Protilátka sa už testuje u pacientov s pľúcnou fibrózou. Testy ešte neboli dokončené, ale údaje naznačujú, že užívanie lieku je bezpečné.