Pomôcť topiacemu sa nie je úplne jednoduché a netreba sa do toho púšťať osobne, ak neviete, ako na to. Nový Čas vám prináša pravidlá, ako pomôcť, ale neohroziť aj svoj vlastný život.
Takto postupujte:
1. Najskôr sa pokúste aj o nepriamu záchranu topiaceho sa z brehu
- Topiaceho zachraňujte pomocou záchranárskych pomôcok.
- Napríklad topiacemu podajte z brehu na zachytenie konár, do dĺžky priviazané oblečenie, hoďte lano alebo plávacie koleso, ak ho máte.
- Pritom treba mať správny postoj, aby topiaci nestiahol záchrancu do vody - nohy treba mať naširoko rozkročené a stáť bokom k vode.
- Ak je pri vode viac ľudí, tí môžu záchrancu pridržiavať. No ak záchrancu chce topiaci sa stiahnuť do vody, okamžite by mal pustiť záchranársku pomôcku.
2. Priama záchrana
- Priama záchrana sa používa ako posledná možnosť, keď záchranca zachraňuje topiaceho sa vlastnými silami.
- Priamu záchranu by mala vykonávať osoba, ktorá je v tejto oblasti vycvičená. Ak však žiadnym vhodným predmetom na pomoc pri záchrane nedisponujete, je vhodnejšie vyčkať, kým sa topiaci unaví, a následne začať s jeho vyťahovaním z vody, zníži sa tak riziko pre záchrancu, ako hovorí záchranár Ján Belačič.
Takto podať prvú pomoc
Petra Klimešová, hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby
Ak ide o poruchu vedomia a zlyhanie dýchania, prvá pomoc dieťaťa spočíva v oživovaní: 5 úvodných vdychov a následne stláčanie hrudníka a dýchania z úst do úst v pomere 30:2, zatiaľ čo u dospelého sa kladie dôraz na stláčanie hrudníka. Celým postupom inštruuje operátor tiesňovej linky 155. Aj v tomto prípade je vhodné použiť AED (automatický externý defibrilátor).