Bol by blázon
Náš chodec tvrdí, že nikdy nesiahol po dopingu. „Musel by som byť blázon, aby som siahol po dopingu. Vždy som sa snažil riadiť zásadami fair play. Verím, že aj v mojom prípade, tak ako v mnohých iných podobných prípadoch, sa podarí potvrdiť, že ide o fyziologickú reakciu, ktorá síce nie je typická pre väčšinu populácie, avšak je typická pre moje telo.“
Podľa neho sú formulácie posudzovateľov jeho prípadu v rovine „vysoko pravdepodobné“, čiže nemá ísť o prípad, keď je hneď jasné, že niekto dopoval. „V biologickom pase športovca sa pracuje so štatistickým predpokladom a športovec musí dokázať, že sa predpoklady mýlia,“ ozrejmil s tým, že táto situácia je preňho obrovským šokom.
Procesy a postupy
Ako nám prezradila Csáderová, slovenskému chodcovi zastavili činnosť v stredu 17. júla, týždeň pred olympiádou. Prečo však potom súťažil aj napr. na ME, keď mal nezrovnalosti už skôr? „V danej dobe Úradník nemal povinne dočasne zastavenú činnosť, a tak mohol na podujatiach súťažiť. Konanie vo veci dopingu zahŕňa viacero procesov a postupov, ktoré vyžadujú čas a majú svoj význam a chronologickú následnosť,“ vysvetlila.
Povinné dočasné zastavenie činnosti však možno eliminovať, ak športovec preukáže pojednávacej komisii, že k porušeniu antidopingového pravidla pravdepodobne došlo použitím kontaminovaného výrobku, alebo k porušeniu antidopingového pravidla došlo použitím zneužívanej látky.
Podobný proces „očisty“ po nezrovnalostiach v biometrickom pase absolvoval aj ďalší slovenský chodec Matej Tóth v roku 2017. Trénerom oboch bývalých kolegov bol Matej Spišiak a patria či patrili pod krídla Dukly Banská Bystrica.
Žiaľ, proces odvolania je časovo náročný a je prakticky nemožné, aby ho Úradník stihol zrealizovať aj s verdiktom odvolacej inštancie do začiatku olympiády. Po Paríža nepôjde, hoci mal letenku na 31. júla. „Môže to trvať ešte niekoľko mesiacov. Musím oživovať spomienky, ako mohli vzniknúť situácie pred 7, 3 či 2 rokmi,“ dodal pretekár, ktorý tak stratil šancu na chodeckú mix štafetu.