A hoci mali v pláne ju operovať, museli počkať na to, ako sa vyvinie a či sa zlepší jej zdravotný stav. Nakoniec ju operovali až v USA, kde sa dostala po tom, čo jej spolužiaci, kamaráti a známi založili zbierku. „Títo ľudia nám, nielen finančne, pomohli aj pri našej prvej ceste za dcérou do Nikaraguy, za čo im patrí naša obrovská vďaka. Taktiež by som sa rád poďakoval aj ľuďom, ktorí nám bezodplatne pomáhali s prekladom, keďže ja ani manželka neovládame anglický jazyk,“ povie dojatý otec.
U dcéry zotrvali takmer tri týždne, bola však v kóme. „Na druhej strane sme mali pocit, že vnímala nejaký ten hlas, keďže občas kývla rukou.“ Napokon však museli s ťažkým srdcom odísť domov.
Slzy milovaného dieťaťa
Alexandru naposledy navštívili v máji, okrem toho komunikujú s pomocou sprostredkovateľa cez videohovory. „Aktuálny stav je po niekoľkých operáciách taký, že problémovou je najmä ľavá strana tela, ktorá je menej pohyblivá. Opuchy na mozgu a krvné zrazeniny zmizli. Dcéra reaguje na okolie, otvára oči, žmurká, rukou či hlavou vydáva pokyny, čiže komunikácia z jej strany je prítomná. Treba však povedať, že je len veľmi ťažké posúdiť jej aktuálny stav, keďže nie sme pri nej a vidíme sa len cez video, a to trikrát do týždňa. Počas posledných hovorov, ktoré sme spolu mali, bola veľmi rozľútostená a videli sme ju aj plakať,” vraví Igor slová, ktoré trhajú srdce každému z rodičov.
Komerčný let domov Saške lekári neodporúčali, preto sa rodičia obrátili na ministerstvo vnútra s prosbou o repatriačný let, aby milované dieťa mohli mať doma v opatere slovenských lekárov.
Privezie ich vládny špeciál
Smutný príbeh Alexandry, ako i ďalších dvoch ľudí v zahraničí bude mať aspoň o niečo pozitívnejšie pokračovanie. Pre slovenských pacientov nachádzajúcich sa v zahraničí by mal prísť vládny špeciál a previezť ich na Slovensko. Zabezpečenie repatriačných letov sa týka pacienta Denisa v Číne a dvoch pacientov v USA. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, ktoré je od začiatku v intenzívnej komunikácii s rodičmi pacientov, so zdravotníckymi zariadeniami na Slovensku, záchranárskymi tímami, zastupiteľskými úradmi a s jednotlivými rezortmi, ktoré spolupracujú na prevoze pacientov, najmä s ministerstvom vnútra. Po vybavení a zariadení potrebných úkonov, ako sú víza, zdravotnícka technika či lekárske zabezpečenie, by mal pre pacienta v Číne vyštartovať vládny špeciál 27. júla a pre pacientov v USA 1. augusta.