Výskum ukázal, že mladí ľudia, ktorí sa medzi desiatym a pätnástym rokom života presťahovali len raz, majú o 41 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú neskôr v živote trpieť depresiou. U tých, ktorí sa sťahovali dvakrát alebo viac, sa riziko tohto ochorenia zvýšilo o šesťdesiatjeden percent.
„Vieme, že existuje viacero faktorov, ktoré vedú k tomu, že je človeku diagnostikovaná duševná choroba. Toto je však prvý dôkaz, ktorý naznačuje, že presťahovanie do novej štvrte v detstve je jedným z nich, a myslíme si, že údaje, ktoré sme videli, by mohli byť špičkou ľadovca. Počas týchto formatívnych rokov si deti budujú svoje sociálne siete prostredníctvom školy, športových klubov alebo iných aktivít. Vždy, keď sa musia prispôsobiť niečomu novému, môže to byť pre ne rušivé,“ povedal spoluautor výskumu profesor Clive Sabel z Plymouthskej univerzity.
Výsledky štúdie boli uverejnené v časopise JAMA Psychiatry. Vedci skúmali takmer 1,1 milióna ľudí narodených v Dánsku v rokoch 1981 až 2001. Sledovali, koľkokrát sa počas prvých 15 rokov života presťahovali. Podľa analýzy má akákoľvek skúsenosť so sťahovaním počas detstva, či už v znevýhodnených oblastiach alebo nie, oveľa väčší vplyv na riziko depresie. Ľudia, ktorí sa v detstve často sťahovali, sa tiež častejšie pokúšali o samovraždu, páchali násilné trestné činy a zneužívali návykové látky.