Zistili, že ideálny počet je jedna až dve stolice denne a tí, ktorí jedli stravu s vysokým obsahom vlákniny, pravidelne cvičili a pili veľa čistej vody, mali väčšiu pravdepodobnosť, že sa dostanú do tohto rozmedzia.
Avšak u tých, ktorí mali zápchu alebo chodili na veľkú viac ako trikrát denne, bola vyššia pravdepodobnosť výskytu toxických črevných baktérií spojených s poškodením orgánov a duševnými poruchami, ako je napríklad depresia.
„Táto štúdia celkovo ukazuje, ako môže frekvencia vyprázdňovania ovplyvniť všetky telesné systémy a ako môže byť nezdravá frekvencia vyprázdňovania významným rizikovým faktorom chronických ochorení. Tieto zistenia by mohli byť podkladom pre stratégie riadenia frekvencie vyprázdňovania aj u zdravej populácie s cieľom optimalizovať ľudské zdravie a pohodu,“ hovorí autor výskumu Dr. Sean Gibbons z Institute for Systems Biology v Seattli.
„Predchádzajúci výskum ukázal, aký veľký vplyv môže mať frekvencia vyprázdňovania na funkciu črevného ekosystému. Konkrétne, ak stolica zostáva v čreve príliš dlho, mikróby spotrebujú všetku dostupnú vlákninu, ktorú fermentujú na prospešné mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Ekosystém potom prejde na fermentáciu bielkovín, pri ktorej vzniká niekoľko toxínov, ktoré sa môžu dostať do krvného obehu. Tento proces vytvára škodlivé vedľajšie produkty spojené s poškodením pečene a obličiek a ďalšími chronickými ochoreniami. Chronická zápcha sa spája s neurodegeneratívnymi poruchami a s postupným rozvojom chronického ochorenia obličiek u pacientov s aktívnym ochorením. Nebolo však jasné, či abnormality v vyprázdňovaní sú alebo nie sú skorými príčinami chronického ochorenia a poškodenia orgánov, alebo či tieto retrospektívne asociácie u pacientov sú len náhodné. Tu, vo všeobecne zdravej populácii, ukazujeme, že najmä zápcha je spojená s hladinami mikrobiálne odvodených toxínov v krvi, o ktorých je známe, že spôsobujú poškodenie orgánov, a to ešte pred akoukoľvek diagnózou ochorenia,“ povedal spoluautor štúdie Johannes Johnson-Martinez.